Nichicon UKZ1E470MPM1TD
UKZ1E470MPM1TD picture photo
Mfg. Part Number
UKZ1E470MPM1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UKZ1E470MPM1TD.pdf
Availability of UKZ1E470MPM1TD
QUANTITY
UKZ1E470MPM1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKZ1E470MPM1TD
Internal Part NumberEIS-UKZ1E470MPM1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAudio Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKZ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsAudio
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKZ1E470MPM1TD
Related LinksUKZ1E47, UKZ1E470MPM1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UKZ1E470MPM1TD Details Description
Related parts for UKZ1E470MPM1TD
RES SMD 432K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .563" datasheet.pdf
SENS 15PSI 5/8" M12-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 3.03"L X 1.93"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 13A/30A 8-PQFN datasheet.pdf
RES 75 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf