Nichicon UKZ1E471MHM
UKZ1E471MHM picture photo
Mfg. Part Number
UKZ1E471MHM
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UKZ1E471MHM.pdf
Availability of UKZ1E471MHM
QUANTITY
UKZ1E471MHM Order Process
Ship out your order
Specifications of UKZ1E471MHM
Internal Part NumberEIS-UKZ1E471MHM
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKZ1E471MHM
Related LinksUKZ1E, UKZ1E471MHM Datasheet, Nichicon Distributor
UKZ1E471MHM Details Description
Related parts for UKZ1E471MHM
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 92 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
FAIRLEAD BLOCK datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 5V 300W datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 600V RADIAL datasheet.pdf