Nichicon UKZ2A101MHM
UKZ2A101MHM picture photo
Mfg. Part Number
UKZ2A101MHM
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UKZ2A101MHM.pdf
Availability of UKZ2A101MHM
QUANTITY
UKZ2A101MHM Order Process
Ship out your order
Specifications of UKZ2A101MHM
Internal Part NumberEIS-UKZ2A101MHM
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKZ2A101MHM
Related LinksUKZ2A, UKZ2A101MHM Datasheet, Nichicon Distributor
UKZ2A101MHM Details Description
Related parts for UKZ2A101MHM
IC DAC 8BIT DUAL R-R 8-SOIC datasheet.pdf
SENSOR MAG SW 80G STANDRD 8-MSOP datasheet.pdf
IC DAC 10BIT SRL 16TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
15P MTA100 CONN ASSY GRN LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
POT 10K OHM 75W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf