Nichicon UKZ2A220MPM1TD
UKZ2A220MPM1TD picture photo
Mfg. Part Number
UKZ2A220MPM1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UKZ2A220MPM1TD.pdf
Availability of UKZ2A220MPM1TD
QUANTITY
UKZ2A220MPM1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKZ2A220MPM1TD
Internal Part NumberEIS-UKZ2A220MPM1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAudio Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKZ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsAudio
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKZ2A220MPM1TD
Related LinksUKZ2A22, UKZ2A220MPM1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UKZ2A220MPM1TD Details Description
Related parts for UKZ2A220MPM1TD
FIXED IND 18UH 11.8A 9 MOHM SMD datasheet.pdf
IC TX RS232 5V 1UA SHTDN 16TSSOP datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 48LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR AD8335 datasheet.pdf
CONN PLUG 114POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
T-STRUT W/BRKT 20.85" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 612 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf