Nichicon ULD2D100MPD
ULD2D100MPD picture photo
Mfg. Part Number
ULD2D100MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
ULD2D100MPD.pdf
Availability of ULD2D100MPD
QUANTITY
ULD2D100MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of ULD2D100MPD
Internal Part NumberEIS-ULD2D100MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesULD Series of Long Life Capacitors
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLD
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current80mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ULD2D100MPD
Related LinksULD2D, ULD2D100MPD Datasheet, Nichicon Distributor
ULD2D100MPD Details Description
Related parts for ULD2D100MPD
IC REG CTRLR BST PWM CM 16-QSOP datasheet.pdf
CARD EDGE 50POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN BNC PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
ADHESIVE TRANSFER TAPE 3/4"X60' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
RES 69K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf