Nichicon ULD2D100MPD1TD
ULD2D100MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
ULD2D100MPD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
ULD2D100MPD1TD.pdf
Availability of ULD2D100MPD1TD
QUANTITY
ULD2D100MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of ULD2D100MPD1TD
Internal Part NumberEIS-ULD2D100MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesULD Series of Long Life Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current80mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ULD2D100MPD1TD
Related LinksULD2D10, ULD2D100MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
ULD2D100MPD1TD Details Description
Related parts for ULD2D100MPD1TD
BOX ABS GRAY 1.97"L X 1.38"W datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 400MW ALF2 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES 2.29K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 857 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
NEUTRAL CLEANER READY TO USE GAL datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf