Nichicon ULD2D5R6MPD6TD
ULD2D5R6MPD6TD picture photo
Mfg. Part Number
ULD2D5R6MPD6TD
Brief Description
CAP ALUM 5.6UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
ULD2D5R6MPD6TD.pdf
Availability of ULD2D5R6MPD6TD
QUANTITY
ULD2D5R6MPD6TD Order Process
Ship out your order
Specifications of ULD2D5R6MPD6TD
Internal Part NumberEIS-ULD2D5R6MPD6TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesULD Series of Long Life Capacitors
Standard Package1,000
SeriesLD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current56mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ULD2D5R6MPD6TD
Related LinksULD2D5R, ULD2D5R6MPD6TD Datasheet, Nichicon Distributor
ULD2D5R6MPD6TD Details Description
Related parts for ULD2D5R6MPD6TD
SMART POWER MODULE 20A SPM32-AA datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 11A SLD TERM datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS CRIMP W/O PIN datasheet.pdf
FIX MOUNT 2D 14X18MMFOV IP67 datasheet.pdf
HOLDER BATTERY COIN 20MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 70.6K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf