Nichicon ULD2G8R2MPD
ULD2G8R2MPD picture photo
Mfg. Part Number
ULD2G8R2MPD
Brief Description
CAP ALUM 8.2UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
ULD2G8R2MPD.pdf
Availability of ULD2G8R2MPD
QUANTITY
ULD2G8R2MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of ULD2G8R2MPD
Internal Part NumberEIS-ULD2G8R2MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesULD Series of Long Life Capacitors
Standard Package400
SeriesLD
PackagingBulk
Capacitance8.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.20000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current88mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ULD2G8R2MPD
Related LinksULD2G, ULD2G8R2MPD Datasheet, Nichicon Distributor
ULD2G8R2MPD Details Description
Related parts for ULD2G8R2MPD
TERM BLOCK PLUG 15POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES 11 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZE10 M40 datasheet.pdf
RES SMD 5.6M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.8V datasheet.pdf