Toshiba Semiconductor & Storage ULN2803APG,CN
ULN2803APG,CN picture photo
Mfg. Part Number
ULN2803APG,CN
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Arrays
Brief Description
TRANS 8NPN DARL 50V 0.5A 18DIP
Datasheet Download
ULN2803APG,CN.pdf
Availability of ULN2803APG,CN
QUANTITY
ULN2803APG,CN Order Process
Ship out your order
Specifications of ULN2803APG,CN
Internal Part NumberEIS-ULN2803APG,CN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Arrays
Series-
PackagingTube
Transistor Type8 NPN Darlington
Current - Collector (Ic) (Max)500mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)50V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic1.6V @ 500µA, 350mA
Current - Collector Cutoff (Max)-
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce1000 @ 350mA, 2V
Power - Max1.47W
Frequency - Transition-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case18-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package18-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ULN2803APG,CN
Related LinksULN280, ULN2803APG,CN Datasheet, Toshiba Semiconductor & Storage Distributor
ULN2803APG,CN Details Description
Related parts for ULN2803APG,CN
IC QUAD 1:2 FET MUX/DEMUX 16SSOP datasheet.pdf
HOUSING RCPT 5 TERMINAL PER HSNG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES 261 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RP BKAD2 CRIMP PLUG W/CLN NUTS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS INLINE SCKT datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 12pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf