Murata Electronics North America ULS-12/2.5-D48P-C
ULS-12/2.5-D48P-C picture photo
Mfg. Part Number
ULS-12/2.5-D48P-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
36-75VIN 12VOUT 30W POS LOGIC
Datasheet Download
ULS-12/2.5-D48P-C.pdf
Availability of ULS-12/2.5-D48P-C
QUANTITY
ULS-12/2.5-D48P-C Order Process
Ship out your order
Specifications of ULS-12/2.5-D48P-C
Internal Part NumberEIS-ULS-12/2.5-D48P-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package32
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesULS
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesWith Remote On/Off and UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/16 Brick
Size / Dimension1.30" L x 0.90" W x 0.40" H (33.0mm x 22.9mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ULS-12/2.5-D48P-C
Related LinksULS-12/2, ULS-12/2.5-D48P-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
ULS-12/2.5-D48P-C Details Description
Related parts for ULS-12/2.5-D48P-C
IC 4.55V SUPPLY MONITOR SOT23-5 datasheet.pdf
IC TEST MASTER LOW-VOLT 49FBGA datasheet.pdf
RES SMD 6.49KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
IC FPGA 424 I/O 600BGA datasheet.pdf
INC 40MM DIA A/B/Z 5-24VDC NPN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 1.8V datasheet.pdf
16P MTA100 HDR ASSY FL/ST 30AU datasheet.pdf
CAP POLY 47UF 20% 20V T/H datasheet.pdf