Murata Electronics North America ULS-12/8.3-D48P-C
ULS-12/8.3-D48P-C picture photo
Mfg. Part Number
ULS-12/8.3-D48P-C
Brief Description
DC/DC CONVERT 12V 8.3A
Datasheet Download
ULS-12/8.3-D48P-C.pdf
Availability of ULS-12/8.3-D48P-C
QUANTITY
ULS-12/8.3-D48P-C Order Process
Ship out your order
Specifications of ULS-12/8.3-D48P-C
Internal Part NumberEIS-ULS-12/8.3-D48P-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package32
SeriesULS
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension1.30" L x 0.90" W x 0.40" H (33.0mm x 22.9mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency92%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ULS-12/8.3-D48P-C
Related LinksULS-12/8, ULS-12/8.3-D48P-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
ULS-12/8.3-D48P-C Details Description
Related parts for ULS-12/8.3-D48P-C
IC COMPARATOR DUAL HI SPD 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 226K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8MSOP datasheet.pdf
IC QUAD-PORT EQUIP MGR 64-HTQFP datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 10.7 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 16POS 5.08MM ANGLE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 15A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
CAP CER 62PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf