Murata Electronics North America ULS-12/8.3-D48PM-C
ULS-12/8.3-D48PM-C picture photo
Mfg. Part Number
ULS-12/8.3-D48PM-C
Brief Description
DC/DC CONVERT 12V 8.3A
Datasheet Download
ULS-12/8.3-D48PM-C.pdf
Availability of ULS-12/8.3-D48PM-C
QUANTITY
ULS-12/8.3-D48PM-C Order Process
Ship out your order
Specifications of ULS-12/8.3-D48PM-C
Internal Part NumberEIS-ULS-12/8.3-D48PM-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesULS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension1.30" L x 0.90" W x 0.40" H (33.0mm x 22.9mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency92%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ULS-12/8.3-D48PM-C
Related LinksULS-12/8., ULS-12/8.3-D48PM-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
ULS-12/8.3-D48PM-C Details Description
Related parts for ULS-12/8.3-D48PM-C
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR TRI-ST 2B US8 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
IGBT 600V 550A 1750W SP6 datasheet.pdf
RES SMD 0.033 OHM 1% 5W 11050 datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX 4SLOT 4POS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 200MA 1.6 OHM datasheet.pdf
CONN HEADER 58POS DL .100" GOLD datasheet.pdf