Murata Electronics North America ULS-3.3/20-D48PH-C
ULS-3.3/20-D48PH-C picture photo
Mfg. Part Number
ULS-3.3/20-D48PH-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERT DC/DC 3.3V @ 20A POS CC
Datasheet Download
ULS-3.3/20-D48PH-C.pdf
Availability of ULS-3.3/20-D48PH-C
QUANTITY
ULS-3.3/20-D48PH-C Order Process
Ship out your order
Specifications of ULS-3.3/20-D48PH-C
Internal Part NumberEIS-ULS-3.3/20-D48PH-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package128
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesULS
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series66W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesWith Remote On/Off
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/16 Brick
Size / Dimension1.30" L x 0.90" W x 0.40" H (33.0mm x 22.9mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max66W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ULS-3.3/20-D48PH-C
Related LinksULS-3.3/2, ULS-3.3/20-D48PH-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
ULS-3.3/20-D48PH-C Details Description
Related parts for ULS-3.3/20-D48PH-C
RES SMD 107K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED BLUE DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf