Murata Electronics North America ULS-5/12-D48N-C
ULS-5/12-D48N-C picture photo
Mfg. Part Number
ULS-5/12-D48N-C
Brief Description
CONVERTER DC/DC 5V @ 12A NEG
Datasheet Download
ULS-5/12-D48N-C.pdf
Availability of ULS-5/12-D48N-C
QUANTITY
ULS-5/12-D48N-C Order Process
Ship out your order
Specifications of ULS-5/12-D48N-C
Internal Part NumberEIS-ULS-5/12-D48N-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package32
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12A
Power (Watts) - Manufacture Series60W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Package / Case8-DIP Module, 1/16 Brick
Size / Dimension1.30" L x 0.90" W x 0.40" H (33.0mm x 22.9mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max60W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ULS-5/12-D48N-C
Related LinksULS-5/1, ULS-5/12-D48N-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
ULS-5/12-D48N-C Details Description
Related parts for ULS-5/12-D48N-C
RES 33K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONNECTOR 64POS RT-ANGLE DIN datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
1020-5 CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf