Murata Electronics North America ULS-5/12-D48NH-C
ULS-5/12-D48NH-C picture photo
Mfg. Part Number
ULS-5/12-D48NH-C
Brief Description
CONVERT DC/DC 5V @ 12A NEG CC
Datasheet Download
ULS-5/12-D48NH-C.pdf
Availability of ULS-5/12-D48NH-C
QUANTITY
ULS-5/12-D48NH-C Order Process
Ship out your order
Specifications of ULS-5/12-D48NH-C
Internal Part NumberEIS-ULS-5/12-D48NH-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package128
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12A
Power (Watts) - Manufacture Series60W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Package / Case8-DIP Module, 1/16 Brick
Size / Dimension1.30" L x 0.90" W x 0.40" H (33.0mm x 22.9mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max60W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ULS-5/12-D48NH-C
Related LinksULS-5/12, ULS-5/12-D48NH-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
ULS-5/12-D48NH-C Details Description
Related parts for ULS-5/12-D48NH-C
IDC CABLE - MKR40K/MC40F/MCS40K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
IGBT MODULE TRENCH 3PH BRDG SP3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Crystal 33.3330MHz 30ppm 8pF 60 Ohm -40°C - 85°C AEC-Q200 Surface Mount 4-SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
Connector Socket 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAT 6A SHLD PATCH CORD 20' BL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS IN-LINE datasheet.pdf
TERM BLOCK COVER datasheet.pdf
750 TB SPR PLU WF DOWN datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 2500VDC AXIA datasheet.pdf