Murata Electronics North America ULS-5/20-D48P-C
ULS-5/20-D48P-C picture photo
Mfg. Part Number
ULS-5/20-D48P-C
Brief Description
DC/DC CONVERT 5V 20A
Datasheet Download
ULS-5/20-D48P-C.pdf
Availability of ULS-5/20-D48P-C
QUANTITY
ULS-5/20-D48P-C Order Process
Ship out your order
Specifications of ULS-5/20-D48P-C
Internal Part NumberEIS-ULS-5/20-D48P-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package32
SeriesULS
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension1.30" L x 0.90" W x 0.40" H (33.0mm x 22.9mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ULS-5/20-D48P-C
Related LinksULS-5/2, ULS-5/20-D48P-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
ULS-5/20-D48P-C Details Description
Related parts for ULS-5/20-D48P-C
RELAY GEN PURPOSE DPDT 25A 120V datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 7.5K OHM 5% AXL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SCR INV STUD 40A 200V TO-94 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf