Nichicon ULT2W3R3MNL1GS
ULT2W3R3MNL1GS picture photo
Mfg. Part Number
ULT2W3R3MNL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 450V SMD
Datasheet Download
ULT2W3R3MNL1GS.pdf
Availability of ULT2W3R3MNL1GS
QUANTITY
ULT2W3R3MNL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of ULT2W3R3MNL1GS
Internal Part NumberEIS-ULT2W3R3MNL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current20mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ULT2W3R3MNL1GS
Related LinksULT2W3R, ULT2W3R3MNL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
ULT2W3R3MNL1GS Details Description
Related parts for ULT2W3R3MNL1GS
IC OPAMP SW INTEG 2MHZ 24SOIC datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
IC LED 8-DIGIT DRIVER 24-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A TO252-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 70.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf