Nichicon ULV2W5R6MNL1GS
ULV2W5R6MNL1GS picture photo
Mfg. Part Number
ULV2W5R6MNL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 5.6UF 20% 450V SMD
Datasheet Download
ULV2W5R6MNL1GS.pdf
Availability of ULV2W5R6MNL1GS
QUANTITY
ULV2W5R6MNL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of ULV2W5R6MNL1GS
Internal Part NumberEIS-ULV2W5R6MNL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current40mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ULV2W5R6MNL1GS
Related LinksULV2W5R, ULV2W5R6MNL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
ULV2W5R6MNL1GS Details Description
Related parts for ULV2W5R6MNL1GS
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SOIC datasheet.pdf
IC DRIVER SRL IN/P OUT DIP14 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MULTIFUNCT 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
MLTI OUTLT BX 3 5-20 DUP 3PH BLK datasheet.pdf
RES 16 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK R/A 5POS 7.62MM datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
330UF 250V 35X40MM 85C 15000H datasheet.pdf