TT Electronics/Welwyn ULW3-68RJA1
ULW3-68RJA1 picture photo
Mfg. Part Number
ULW3-68RJA1
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 68 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
ULW3-68RJA1.pdf
Availability of ULW3-68RJA1
QUANTITY
ULW3-68RJA1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ULW3-68RJA1
Internal Part NumberEIS-ULW3-68RJA1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesOn Line Input Resistors
Featured ProductULW Series Wirewound Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesULW
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)68
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.228" Dia x 0.571" L (5.80mm x 14.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ULW3-68RJA1
Related LinksULW3-, ULW3-68RJA1 Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
ULW3-68RJA1 Details Description
Related parts for ULW3-68RJA1
OSC 3.3V PROG TTL TRI ST 25PPM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 4A 400V DPAK datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES 0.402 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
METRAL HDR 4RX1M STR PF datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 50V 10% 7343 SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 5MM datasheet.pdf