TT Electronics/Welwyn ULW5-27RJT075
ULW5-27RJT075 picture photo
Mfg. Part Number
ULW5-27RJT075
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 27 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
ULW5-27RJT075.pdf
Availability of ULW5-27RJT075
QUANTITY
ULW5-27RJT075 Order Process
Ship out your order
Specifications of ULW5-27RJT075
Internal Part NumberEIS-ULW5-27RJT075
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesOn Line Input Resistors
Featured ProductULW Series Wirewound Resistors
Standard Package750
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesULW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.283" Dia x 0.650" L (7.20mm x 16.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ULW5-27RJT075
Related LinksULW5-2, ULW5-27RJT075 Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
ULW5-27RJT075 Details Description
Related parts for ULW5-27RJT075
IC AMP AUDIO PWR .07W STER 8MSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 30W datasheet.pdf
CARDEDGE 100POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
MICRO-D RCPT 21POS PIN 30" WIRE datasheet.pdf
CABLE 6COND 24AWG SLATE 500' datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 16V X5R 0201 datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 6PIN datasheet.pdf
CONN ADAPTER 32P-32P F-M PNL MNT datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMC datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf