Nichicon UMA0J221MDD1TP
UMA0J221MDD1TP picture photo
Mfg. Part Number
UMA0J221MDD1TP
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UMA0J221MDD1TP.pdf
Availability of UMA0J221MDD1TP
QUANTITY
UMA0J221MDD1TP Order Process
Ship out your order
Specifications of UMA0J221MDD1TP
Internal Part NumberEIS-UMA0J221MDD1TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current110mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMA0J221MDD1TP
Related LinksUMA0J22, UMA0J221MDD1TP Datasheet, Nichicon Distributor
UMA0J221MDD1TP Details Description
Related parts for UMA0J221MDD1TP
DIE SET TERM/SPLICE INS 10-22AWG datasheet.pdf
PILOT LIGHT 220V INCAND RND WHIT datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
RES 8K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR datasheet.pdf
RES 96.076 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 130PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 510PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf