Nichicon UMA1A221MDD
UMA1A221MDD picture photo
Mfg. Part Number
UMA1A221MDD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UMA1A221MDD.pdf
Availability of UMA1A221MDD
QUANTITY
UMA1A221MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UMA1A221MDD
Internal Part NumberEIS-UMA1A221MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMA
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current135mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMA1A221MDD
Related LinksUMA1A, UMA1A221MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UMA1A221MDD Details Description
Related parts for UMA1A221MDD
CONV D/A 14-BIT 3.3V 28-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 3.1A 47 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 34K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf