Nichicon UMA1C101MDD1TP
UMA1C101MDD1TP picture photo
Mfg. Part Number
UMA1C101MDD1TP
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UMA1C101MDD1TP.pdf
Availability of UMA1C101MDD1TP
QUANTITY
UMA1C101MDD1TP Order Process
Ship out your order
Specifications of UMA1C101MDD1TP
Internal Part NumberEIS-UMA1C101MDD1TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current92mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMA1C101MDD1TP
Related LinksUMA1C10, UMA1C101MDD1TP Datasheet, Nichicon Distributor
UMA1C101MDD1TP Details Description
Related parts for UMA1C101MDD1TP
RES SMD 3.83KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OR/AND INVERTER GATE 20PLCC datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
APPLIANCE INLET FLTR 6A datasheet.pdf
IC CPLD 3432MC 7.24NS 256CSBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf