Nichicon UMA1C220MDD1TE
UMA1C220MDD1TE picture photo
Mfg. Part Number
UMA1C220MDD1TE
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UMA1C220MDD1TE.pdf
Availability of UMA1C220MDD1TE
QUANTITY
UMA1C220MDD1TE Order Process
Ship out your order
Specifications of UMA1C220MDD1TE
Internal Part NumberEIS-UMA1C220MDD1TE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current37mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMA1C220MDD1TE
Related LinksUMA1C22, UMA1C220MDD1TE Datasheet, Nichicon Distributor
UMA1C220MDD1TE Details Description
Related parts for UMA1C220MDD1TE
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
RES 300 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 7W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
LUG ALUMINUM 2 HOLE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT PIN datasheet.pdf