Nichicon UMA1E101MDD1TP
UMA1E101MDD1TP picture photo
Mfg. Part Number
UMA1E101MDD1TP
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UMA1E101MDD1TP.pdf
Availability of UMA1E101MDD1TP
QUANTITY
UMA1E101MDD1TP Order Process
Ship out your order
Specifications of UMA1E101MDD1TP
Internal Part NumberEIS-UMA1E101MDD1TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesMA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current110mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMA1E101MDD1TP
Related LinksUMA1E10, UMA1E101MDD1TP Datasheet, Nichicon Distributor
UMA1E101MDD1TP Details Description
Related parts for UMA1E101MDD1TP
RES SMD 402 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 510PF 1KV NP0 1825 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 11A/8A 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 93VC SMC datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.7A CPH3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 11.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf