Nichicon UMF1A220MDD1TP
UMF1A220MDD1TP picture photo
Mfg. Part Number
UMF1A220MDD1TP
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UMF1A220MDD1TP.pdf
Availability of UMF1A220MDD1TP
QUANTITY
UMF1A220MDD1TP Order Process
Ship out your order
Specifications of UMF1A220MDD1TP
Internal Part NumberEIS-UMF1A220MDD1TP
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current80mA
Impedance2.6 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMF1A220MDD1TP
Related LinksUMF1A22, UMF1A220MDD1TP Datasheet, Nichicon Distributor
UMF1A220MDD1TP Details Description
Related parts for UMF1A220MDD1TP
SW LEVER SPST-NO 2A SEALED 125V datasheet.pdf
RES SMD 37.4 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ADC 10-BIT SER 87KSPS 20-SSOP datasheet.pdf
RES MO 1W 1 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
ICL 10 OHM 20% 5A 18MM datasheet.pdf
RV COAXIAL SWITCH datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
750 TB SPR CLA R/HOLE datasheet.pdf
HDM SMPR080F120F G (CUTS) datasheet.pdf
CRYSTAL 14.31818 MHZ 20.0PF SMD datasheet.pdf