Nichicon UMF1A220MDD1TP
UMF1A220MDD1TP picture photo
Mfg. Part Number
UMF1A220MDD1TP
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UMF1A220MDD1TP.pdf
Availability of UMF1A220MDD1TP
QUANTITY
UMF1A220MDD1TP Order Process
Ship out your order
Specifications of UMF1A220MDD1TP
Internal Part NumberEIS-UMF1A220MDD1TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMF
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current80mA
Impedance2.6 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMF1A220MDD1TP
Related LinksUMF1A22, UMF1A220MDD1TP Datasheet, Nichicon Distributor
UMF1A220MDD1TP Details Description
Related parts for UMF1A220MDD1TP
IDC CABLE - HSC10S/AE10M/HSC10S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 3.32M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5.1M OHM 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH LEVER 20A SPDT .250 QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 3A 20V SMCG datasheet.pdf
SMD PH.MODULE 38KHZ T.VIEW datasheet.pdf