Nichicon UMF1A470MDD1TE
UMF1A470MDD1TE picture photo
Mfg. Part Number
UMF1A470MDD1TE
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UMF1A470MDD1TE.pdf
Availability of UMF1A470MDD1TE
QUANTITY
UMF1A470MDD1TE Order Process
Ship out your order
Specifications of UMF1A470MDD1TE
Internal Part NumberEIS-UMF1A470MDD1TE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current57.5mA
Impedance1.3 Ohm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMF1A470MDD1TE
Related LinksUMF1A47, UMF1A470MDD1TE Datasheet, Nichicon Distributor
UMF1A470MDD1TE Details Description
Related parts for UMF1A470MDD1TE
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
MOD INVERTER CCFL 6W 5V PROG datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5MM datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8MH 40MA 25 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 14A 5.7 MOHM SMD datasheet.pdf
POT 1K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 HCSL 24QFN datasheet.pdf
CABLE TIE, HOOK & LOOP W/ SCREW datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
LED COB CXB1816 5000K WHT SMD datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 10% 630VDC datasheet.pdf