Nichicon UMF1C470MDD
UMF1C470MDD picture photo
Mfg. Part Number
UMF1C470MDD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UMF1C470MDD.pdf
Availability of UMF1C470MDD
QUANTITY
UMF1C470MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UMF1C470MDD
Internal Part NumberEIS-UMF1C470MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMF
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current115mA
Impedance1.3 Ohm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMF1C470MDD
Related LinksUMF1C, UMF1C470MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UMF1C470MDD Details Description
Related parts for UMF1C470MDD
RELAY SSR 120VAC @2A/5V INPUT datasheet.pdf
26 50SR KIT,75D,UK datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:1 7.5GHZ 16LFCSP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 20ppm 8pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
CABLE 4COND 10AWG BLACK 250' datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 4.8UH 7A 16.3 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf