Nichicon UMF1E6R8MDD1TE
UMF1E6R8MDD1TE picture photo
Mfg. Part Number
UMF1E6R8MDD1TE
Brief Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UMF1E6R8MDD1TE.pdf
Availability of UMF1E6R8MDD1TE
QUANTITY
UMF1E6R8MDD1TE Order Process
Ship out your order
Specifications of UMF1E6R8MDD1TE
Internal Part NumberEIS-UMF1E6R8MDD1TE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesMF
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current25mA
Impedance5 Ohm
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMF1E6R8MDD1TE
Related LinksUMF1E6R, UMF1E6R8MDD1TE Datasheet, Nichicon Distributor
UMF1E6R8MDD1TE Details Description
Related parts for UMF1E6R8MDD1TE
SWITCH DETECT SPST LEFT ANG SMD datasheet.pdf
FERRITE BEAD 220 OHM 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 SQ WW datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 9.6A 13 MOHM TH datasheet.pdf
APPLIANCE INLET FLTR 16A/20A datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 20POS datasheet.pdf
LED XBD BLUE 472NM 30.6LM SMD datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V JB 1206 datasheet.pdf
VARISTOR 247V 2.5KA DISC 9MM datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 770MA 210 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf