Nichicon UMJ0G470MDL
UMJ0G470MDL picture photo
Mfg. Part Number
UMJ0G470MDL
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 4V RADIAL
Datasheet Download
UMJ0G470MDL.pdf
Availability of UMJ0G470MDL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UMJ0G470MDL Order Process
Ship out your order
Specifications of UMJ0G470MDL
Internal Part NumberEIS-UMJ0G470MDL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMJ
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current33mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMJ0G470MDL
Related LinksUMJ0G, UMJ0G470MDL Datasheet, Nichicon Distributor
UMJ0G470MDL Details Description
Related parts for UMJ0G470MDL
DIODE ZENER 3.3V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 33POS VERT datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 50MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 20% 300VAC RAD datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 10W datasheet.pdf
OSCILLATOR MEMS 19.2MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf