Taiyo Yuden UMK063CG180JT-F
UMK063CG180JT-F picture photo
Mfg. Part Number
UMK063CG180JT-F
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 18PF 50V NP0 0201
Datasheet Download
UMK063CG180JT-F.pdf
Availability of UMK063CG180JT-F
QUANTITY
UMK063CG180JT-F Order Process
Ship out your order
Specifications of UMK063CG180JT-F
Internal Part NumberEIS-UMK063CG180JT-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingDigi-Reel®
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMK063CG180JT-F
Related LinksUMK063C, UMK063CG180JT-F Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
UMK063CG180JT-F Details Description
Related parts for UMK063CG180JT-F
IC BRIDGE DRIVER PAR 24SOIC datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 30POS R/A datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ MICRO8 datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 9POS 10.16MM datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.8A TO220-7 datasheet.pdf
492250 BLACK 100 FT datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X5R 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 115VAC 28VDC datasheet.pdf