Taiyo Yuden UMK063CG5R6DT-F
UMK063CG5R6DT-F picture photo
Mfg. Part Number
UMK063CG5R6DT-F
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0201
Datasheet Download
UMK063CG5R6DT-F.pdf
Availability of UMK063CG5R6DT-F
QUANTITY
UMK063CG5R6DT-F Order Process
Ship out your order
Specifications of UMK063CG5R6DT-F
Internal Part NumberEIS-UMK063CG5R6DT-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMK063CG5R6DT-F
Related LinksUMK063C, UMK063CG5R6DT-F Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
UMK063CG5R6DT-F Details Description
Related parts for UMK063CG5R6DT-F
CONN HEADER .100 DUAL R/A 70POS datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
MINITEK SHROUDED VERT HEADER datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 16A 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT QUAD IOUT 64LFCSP datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 9pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 3A 28VDC PUSH-PULL datasheet.pdf
Connector Socket 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC SWITCH HISD 24V DUAL 32SOIC datasheet.pdf