Taiyo Yuden UMK105CG010CV-F
UMK105CG010CV-F picture photo
Mfg. Part Number
UMK105CG010CV-F
Brief Description
CAP CER 1PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
UMK105CG010CV-F.pdf
Availability of UMK105CG010CV-F
QUANTITY
UMK105CG010CV-F Order Process
Ship out your order
Specifications of UMK105CG010CV-F
Internal Part NumberEIS-UMK105CG010CV-F
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMK105CG010CV-F
Related LinksUMK105C, UMK105CG010CV-F Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
UMK105CG010CV-F Details Description
Related parts for UMK105CG010CV-F
CAP CER 1UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PNP RETRO 2M datasheet.pdf
SWITCH EXTENDED ACTUATOR 4 SEC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf