Taiyo Yuden UMK105CG430JV-F
UMK105CG430JV-F picture photo
Mfg. Part Number
UMK105CG430JV-F
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 43PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
UMK105CG430JV-F.pdf
Availability of UMK105CG430JV-F
QUANTITY
UMK105CG430JV-F Order Process
Ship out your order
Specifications of UMK105CG430JV-F
Internal Part NumberEIS-UMK105CG430JV-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance43pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMK105CG430JV-F
Related LinksUMK105C, UMK105CG430JV-F Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
UMK105CG430JV-F Details Description
Related parts for UMK105CG430JV-F
TRANSDUCER 0.5-4.5VDC 75PSI datasheet.pdf
HEATSHRK POLY Q2Z 3/32"X500' BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
HDR STR DR .100 DP datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 2.5V SOT89-5 datasheet.pdf
CONN CHAMP RCPT 36POS .050 R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 680K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 47 OHM 20SOIC datasheet.pdf
CONN 8POS 0.8MM SMT datasheet.pdf