Taiyo Yuden UMK105CG6R8DW-F
UMK105CG6R8DW-F picture photo
Mfg. Part Number
UMK105CG6R8DW-F
Brief Description
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
UMK105CG6R8DW-F.pdf
Availability of UMK105CG6R8DW-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UMK105CG6R8DW-F Order Process
Ship out your order
Specifications of UMK105CG6R8DW-F
Internal Part NumberEIS-UMK105CG6R8DW-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLUMK105CG050C(W,V)-F 13/Oct/2011
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMK105CG6R8DW-F
Related LinksUMK105C, UMK105CG6R8DW-F Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
UMK105CG6R8DW-F Details Description
Related parts for UMK105CG6R8DW-F
RES SMD 16.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 20 OHM 5W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
HEATSHRINK CAP 2:1 SR-PO 25PC/PK datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 59MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 500MW SOD-123 datasheet.pdf
HDM SMPR090F130OG datasheet.pdf
CAP FILM 36NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf