Taiyo Yuden UMK212B7224MG-T
UMK212B7224MG-T picture photo
Mfg. Part Number
UMK212B7224MG-T
Brief Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
UMK212B7224MG-T.pdf
Availability of UMK212B7224MG-T
QUANTITY
UMK212B7224MG-T Order Process
Ship out your order
Specifications of UMK212B7224MG-T
Internal Part NumberEIS-UMK212B7224MG-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberX5R, X7R Dielectrics 23/Jan/2008
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMK212B7224MG-T
Related LinksUMK212B, UMK212B7224MG-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
UMK212B7224MG-T Details Description
Related parts for UMK212B7224MG-T
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
IC ADAPT CLK RATE 3.3V/5V 16SOIC datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 2-INP 5-TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
KIT STARTER FOR STM8S207/8 SER datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 15VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 610MA 250 MOHM datasheet.pdf
IC CPLD 1140MC 5.1NS 256BGA datasheet.pdf
RES SMD 58.3K OHM 0.1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
IC REG LDO HYBRID 500MA QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf