Taiyo Yuden UMK212BJ105KGHT
UMK212BJ105KGHT picture photo
Mfg. Part Number
UMK212BJ105KGHT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X5R 0805
Datasheet Download
UMK212BJ105KGHT.pdf
Availability of UMK212BJ105KGHT
QUANTITY
UMK212BJ105KGHT Order Process
Ship out your order
Specifications of UMK212BJ105KGHT
Internal Part NumberEIS-UMK212BJ105KGHT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMultilayer Chip Capacitors
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMK212BJ105KGHT
Related LinksUMK212B, UMK212BJ105KGHT Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
UMK212BJ105KGHT Details Description
Related parts for UMK212BJ105KGHT
CAP MICA 68PF 5% 100V 1210 datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CAP CER 560PF 250V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 806 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CBL RIBN 10COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
INSULATOR FOR CRIMP CONTACTS datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 54.5MA 16 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.01% 3/4W 2512 datasheet.pdf
IC SDRAM 256M 166MHZ 54TSOP datasheet.pdf