Taiyo Yuden UMK212SD392KD-T
UMK212SD392KD-T picture photo
Mfg. Part Number
UMK212SD392KD-T
Brief Description
CAP CER 3900PF 50V 0805
Datasheet Download
UMK212SD392KD-T.pdf
Availability of UMK212SD392KD-T
QUANTITY
UMK212SD392KD-T Order Process
Ship out your order
Specifications of UMK212SD392KD-T
Internal Part NumberEIS-UMK212SD392KD-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCFCAP™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3900pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature Coefficient-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow Distortion
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMK212SD392KD-T
Related LinksUMK212S, UMK212SD392KD-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
UMK212SD392KD-T Details Description
Related parts for UMK212SD392KD-T
RES 300 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .094DIA TINLEAD datasheet.pdf
SENSOR MAGNETIC SPST .5A 200VDC datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 10PWR 32SGL 3.18MM datasheet.pdf
POT 10K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONN HEADER BP 140POS 10COL VERT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf