Taiyo Yuden UMK316ABJ475KD-T
UMK316ABJ475KD-T picture photo
Mfg. Part Number
UMK316ABJ475KD-T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 50V X5R 1206
Datasheet Download
UMK316ABJ475KD-T.pdf
Availability of UMK316ABJ475KD-T
QUANTITY
UMK316ABJ475KD-T Order Process
Ship out your order
Specifications of UMK316ABJ475KD-T
Internal Part NumberEIS-UMK316ABJ475KD-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMK316ABJ475KD-T
Related LinksUMK316AB, UMK316ABJ475KD-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
UMK316ABJ475KD-T Details Description
Related parts for UMK316ABJ475KD-T
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.05A 100V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1W MONO 10MSOP datasheet.pdf
IC SRAM 128KBIT 20NS 64TQFP datasheet.pdf
CONN JACK 10POS MALE CRIMP datasheet.pdf
RELAY RF DPDT 1A 4.5V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 40A 80VDC datasheet.pdf
BLZ 5.00/20/90F SN BK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf