Taiyo Yuden UMK316B7104MD-T
UMK316B7104MD-T picture photo
Mfg. Part Number
UMK316B7104MD-T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
UMK316B7104MD-T.pdf
Availability of UMK316B7104MD-T
QUANTITY
UMK316B7104MD-T Order Process
Ship out your order
Specifications of UMK316B7104MD-T
Internal Part NumberEIS-UMK316B7104MD-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberX5R, X7R Dielectrics 23/Jan/2008
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMK316B7104MD-T
Related LinksUMK316B, UMK316B7104MD-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
UMK316B7104MD-T Details Description
Related parts for UMK316B7104MD-T
WIRE SADDLE EDGE HOLD NATURAL datasheet.pdf
IC BATTERY MON W/GAUGE 8-DFN datasheet.pdf
IC GATE DVR 9A DUAL HS TO220-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD7650 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 3.8NH 180MA 1.1 OHM datasheet.pdf