Taiyo Yuden UMK316B7224KL-T
UMK316B7224KL-T picture photo
Mfg. Part Number
UMK316B7224KL-T
Brief Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
UMK316B7224KL-T.pdf
Availability of UMK316B7224KL-T
QUANTITY
UMK316B7224KL-T Order Process
Ship out your order
Specifications of UMK316B7224KL-T
Internal Part NumberEIS-UMK316B7224KL-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberX5R, X7R Dielectrics 23/Jan/2008
Standard Package2,000
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMK316B7224KL-T
Related LinksUMK316B, UMK316B7224KL-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
UMK316B7224KL-T Details Description
Related parts for UMK316B7224KL-T
RES SMD 887K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC LASR DRVR 622MBPS 5.5V 20QSOP datasheet.pdf
FOPC BOA 9DB FC/UPC BP SM datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A 8SOIC datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 16pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 3.12K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
ENERGY MEAS PROCESSOR - PSU/DC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CR BKR MAG-HYDR 40A 480VAC/80VDC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN datasheet.pdf