Taiyo Yuden UMK316BJ105ML-T
UMK316BJ105ML-T picture photo
Mfg. Part Number
UMK316BJ105ML-T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X5R 1206
Datasheet Download
UMK316BJ105ML-T.pdf
Availability of UMK316BJ105ML-T
QUANTITY
UMK316BJ105ML-T Order Process
Ship out your order
Specifications of UMK316BJ105ML-T
Internal Part NumberEIS-UMK316BJ105ML-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMK316BJ105ML-T
Related LinksUMK316B, UMK316BJ105ML-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
UMK316BJ105ML-T Details Description
Related parts for UMK316BJ105ML-T
28-PIN TEST CLIP ALLOY SOIC .30" datasheet.pdf
Connector Receptacle 49 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 5V datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPDT datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 55POS SMD datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB6 M25 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT SKT datasheet.pdf