Nichicon UML1E220MDD
UML1E220MDD picture photo
Mfg. Part Number
UML1E220MDD
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UML1E220MDD.pdf
Availability of UML1E220MDD
QUANTITY
UML1E220MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UML1E220MDD
Internal Part NumberEIS-UML1E220MDD
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current42mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UML1E220MDD
Related LinksUML1E, UML1E220MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UML1E220MDD Details Description
Related parts for UML1E220MDD
BOX STEEL GRAY 9"L X 6"W datasheet.pdf
ADAPTER PROGRAMMER 64-PQFP datasheet.pdf
CAP CER 18PF 6.3V NP0 0603 datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 16V 1.55A datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FLEX .005 SNGL 2 PNL/PK 8X10 datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5.9V 17.7W datasheet.pdf