Nichicon UML1E330MDD
UML1E330MDD picture photo
Mfg. Part Number
UML1E330MDD
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UML1E330MDD.pdf
Availability of UML1E330MDD
QUANTITY
UML1E330MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UML1E330MDD
Internal Part NumberEIS-UML1E330MDD
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current52mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UML1E330MDD
Related LinksUML1E, UML1E330MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UML1E330MDD Details Description
Related parts for UML1E330MDD
IC ADC 10BIT 1.5MSPS 12-TQFN datasheet.pdf
CAP CER 56PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 481K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 14KV R85 DISK datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 37POS 0.100 T/H datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20VQFN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf