Rohm Semiconductor UMN20NTR
UMN20NTR picture photo
Mfg. Part Number
UMN20NTR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY GP 80V 100MA UMD6
Datasheet Download
UMN20NTR.pdf
Availability of UMN20NTR
QUANTITY
UMN20NTR Order Process
Ship out your order
Specifications of UMN20NTR
Internal Part NumberEIS-UMN20NTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration3 Independent
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)80V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)100mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 100mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10nA @ 20V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Supplier Device PackageUMD6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMN20NTR
Related LinksUMN2, UMN20NTR Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
UMN20NTR Details Description
Related parts for UMN20NTR
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC QUADRATURE MOD .4-4GHZ 24VQFN datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT PROG OVP 7CESIP datasheet.pdf
PROTECTOR SINGLE BIDIRECTIONAL datasheet.pdf
IC CPLD 1140MC 5.1NS 132CSBGA datasheet.pdf
Connector Receptacle, Elevated Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 430PF 500V X5F RADIAL datasheet.pdf