Nichicon UMP1C330MDD
UMP1C330MDD picture photo
Mfg. Part Number
UMP1C330MDD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UMP1C330MDD.pdf
Availability of UMP1C330MDD
QUANTITY
UMP1C330MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UMP1C330MDD
Internal Part NumberEIS-UMP1C330MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMP
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current49mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMP1C330MDD
Related LinksUMP1C, UMP1C330MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UMP1C330MDD Details Description
Related parts for UMP1C330MDD
FIXED IND 180UH 720MA 630 MOHM datasheet.pdf
JFET N-CH 20V 0.1W TO-92S datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
OSC SO 200.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 1.2A 400 MOHM datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1300UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf