Nichicon UMP1HR47MDD1TP
UMP1HR47MDD1TP picture photo
Mfg. Part Number
UMP1HR47MDD1TP
Brief Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UMP1HR47MDD1TP.pdf
Availability of UMP1HR47MDD1TP
QUANTITY
UMP1HR47MDD1TP Order Process
Ship out your order
Specifications of UMP1HR47MDD1TP
Internal Part NumberEIS-UMP1HR47MDD1TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesMP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMP1HR47MDD1TP
Related LinksUMP1HR4, UMP1HR47MDD1TP Datasheet, Nichicon Distributor
UMP1HR47MDD1TP Details Description
Related parts for UMP1HR47MDD1TP
MOSFET N-CH 55V 42A I-PAK datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
ENCODER MODULE 3CH 50CPR datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 28POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 37 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 15COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf