Nichicon UMT1A470MDD
UMT1A470MDD picture photo
Mfg. Part Number
UMT1A470MDD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UMT1A470MDD.pdf
Availability of UMT1A470MDD
QUANTITY
UMT1A470MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UMT1A470MDD
Internal Part NumberEIS-UMT1A470MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMT
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current46mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMT1A470MDD
Related LinksUMT1A, UMT1A470MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UMT1A470MDD Details Description
Related parts for UMT1A470MDD
IC REG LDO 5V/ADJ 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
LED 7-SEG 3DIGIT CA RED RHDP .4" datasheet.pdf
WALL RING 230MM "V" FOR M4Q SER datasheet.pdf
CAP CER 33PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 5.23M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 39K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf