Nichicon UMT1C100MDD1TP
UMT1C100MDD1TP picture photo
Mfg. Part Number
UMT1C100MDD1TP
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UMT1C100MDD1TP.pdf
Availability of UMT1C100MDD1TP
QUANTITY
UMT1C100MDD1TP Order Process
Ship out your order
Specifications of UMT1C100MDD1TP
Internal Part NumberEIS-UMT1C100MDD1TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesMT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current18mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMT1C100MDD1TP
Related LinksUMT1C10, UMT1C100MDD1TP Datasheet, Nichicon Distributor
UMT1C100MDD1TP Details Description
Related parts for UMT1C100MDD1TP
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 1% SOT23-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 95.3 OHM 1% 10W datasheet.pdf
GPIO-HSTC CARD (FEMALE) datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V SMD datasheet.pdf